Kovas ir pelynas
Kovas atneša pavasarį. Su lig šiuo mėnesiu kadais prasidėdavo nauji gamtos metai. Simboliškai ir neveltui šis pirmasis pavasario mėnuo kitados įgavo šio paukščio vardą. Tuo laiku iš šiltesnių kraštų parskrisdavo kovarniai arba kitaip – kovai.
Šiame laike mūsų kraštuose pasirodo ir daugiau paukščių, sugrįžtančių bei ant savo sparnų parnešančių šilumą į gimtinę.
Pavasaris – mano laikas, artimas sielai, kasmet kalbantis apie užgimimą, liudijantis atgimimo stebuklą.
Kovo mėnuo man atnešė ir jį lydėsiantį augalą – pelyną. Dar kitaip jis vadinamas karčiuoju kiečiu arba liaudiškai – metėle. Ši vaistingąjį žolyną begalo mėgstu, viena bičiulė kažkada net sakė – tavo venomis tiesiog teka pelynai. Ir tai tiesa!
Pati esu gimusi šiuo laiku, o pelyną, kaip ir mane, lydi bei globoja Marsas – įkvėpimo, veiksmo, drąsos, ryžto, valios planeta.

Kartusis kietis nuo seno tituluojamas karališku augalu. Ir tikrai neveltui! Anksčiau mūsų protėviai jo šakelę kabindavo virš durų kaip apsaugą namams, kad atbaidytų pikta linkinčius, negerus kerus ir nužiūrėjimus. Pelynas turi stebuklingą galią atkurti harmoniją tarp žmogaus ir gamtos. Todėl dažnai juo smilkomos erdvės, šventinami magiški įrankiai ir apsivaloma energetiškai.
Dar ir dabar esti gyvų žmonių pasakojimų, kuriuose jie dalinasi apie pelyną su didele pagarba jam, jo energijai ir apie tai, kaip panaudoja šį žolyną savoje kasdienybėje. Sakoma, seniau, pasiilgus brangaus žmogaus, jo šakelė dėta į voką su laišku, kaip meilės ženklas. O susukta šluota iš pelyno anksčiau neretai iššluodavo ir trobą, kad visus negerumus išvaikyti laukan. Būta ir taip, kad nebepakęsdama priekabaus viršininko, kaip mano mama kažkur paskaitė, viena darbuotoja šio augalo šakelę, patarta draugės, aprišo raudonu siūlu, pramosavo jo kabinetą ir viršininkas tapo labiau pakeliamas, atstojo su savom priekabėm. Yra žmogaus atsiminimai kaip vaikystėj jo močiutė dėdavo į batukus pelyno iškeliaujant atostogauti. Yra kas ir dabar, išvykstant į tolimuosius reisus, vilkiko kabiną pabarsto pelyno šakelėmis, kad neužmigti ir saugiai važiuoti. Vieniems tai burtai ir prietarai, kitiems – padeda ir sergsti.

Beje, liaudiškai vadinamas metėlis arba kartusis kietis buvo tas augalas, kurio ryšuliais, siaučiant marui, apsikaišydavo žirgus, save ir jodavo pro epidemijų apimtas vietoves. To meto gydytojai jo dėdavosi į kaukes eidami prie ligonių ir tai buvo ta priemonė, kuri išsaugodavo gyvybę. Šį augalą imdavo su savimi ir leidžiantis į žygius, kad sunegalavus pilvui turėti kaip sau padėti.
Dauguma ir šiandieną pelyną pažįsta kaip augalą, kuris gerina virškinimą, valo ir naikina parazitus organizme. Kai kur minima, kad iš pelyno susuktu gniužulu apsmilkydavo apsirgusias avis ar kitus gyvulius.
Šiuolaikinis mokslas jau nustatė, kad viena svarbiausių pelyne esančių vaistinių medžiagų yra artezimininas, kuris šiandien naudojamas gaminant vaistus nuo maliarijos. Beje, vis plačiau kalbama, kad pelynas yra puiki priemonė ir krūties vėžio profilaktikai, nes jame esanti ši medžiaga gali nužudyti ir geležies prisotintas vėžio ląsteles.

Įdomu dar ir tai, kad pelyną vartojant gerėja nuotaika, rimsta sudirgimas, teigiamai veikiama visa nervų sistema.
Kai valandų valandas rišu pelyno smilkalus ir visa aplimpu karčia jo dulksna, kai lūpas perbraukus liežuviu, jaučiu nuolat tą kartumyną burnoj, o rankos, net ir plaunamos ketvirtąjį kartą iš eilės vis tiek lieka karčios, viduje tampa skaidru ir tylu.
Pelynas turi ir daugiau teigiamų sąvybių. Tai natūrali priemonė, turinti priešgrybelinių ir antimikrobinių savybių. Taip pat jis pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, o kartu yra ir natūralus antibiotikas, kuris vartotas įvairiomis formomis – arbatomis, antpilais ar smilkant.

Šio augalo jėga yra labai didelė, todėl jį vartoti rekomenduojama mažomis dozėmis. Džiovinto augalo ryšulėlis paprastai smilkomas neilgai, vos kelias minutes. Padeda sustiprinti intuiciją. Tai augalas, kuris sugeria į save visą informaciją, ypatingai sunkią, ir ją neutralizuoja. Pelynas stiprus, magiškas, bet ne agresyvus. Tinka norint apsivalyti, išsivaduoti iš netinkamų santykių, prisirišimų, sunkių emocijų, nusivylimų bei nuoskaudų. Šio smilkomo augalo kvapas išsilaiko labai ilgai, jis kartoko, stipraus skonio.
Įkvepiančio užgimimo kartu su pavasariu ir drąsos skristi ten, kur taip trokšta siela.

Įsigyti: https://www.sventasmedis.lt/produkto-kategorija/smilkalai/?product-page=4
#įsikvėptidienai #kovas #augalųkalendorius #pelynas #ritualai #kasdieniairitualai #smilkalai #smilkymas #būtiesmagija #natūralūssmilkalai #artemisiaabsinthium #pelynosmilkalai #kartusiskietis #metėlė #rankųdarbosmilkalai #apsivalymas #apsauga #gyvenimošventumas #natūralūssmilkalai #gyvenimassavojšviesoj #kasdienybėsmagija